Tööstuslikult viimistletud puitmaterjal

Kõige vastupidavam puitmaterjal välitingimustesse on eelnevalt puidukaitsevahendiga immutatud ja tööstuslikult värvitud materjal.

Kõige vastupidavam puitmaterjal välitingimustesse on eelnevalt puidukaitsevahendiga immutatud ja tööstuslikult värvitud materjal. Kui immutatud puidu puhul on selge, et niimoodi põhjalikult kaitstud pind annab pidevalt sademetele või maapinna ja betooniga ühenduses olevale terrassilaudadele ning aiamööblile 3-5 korda pikema eluea, kaitses neid seenkahjurite ja putukate eest, siis milleks valida tööstuslikult viimistletud materjal?

Lühidalt öeldes annab tööstuslik pinnaviimistlus voodrilauale kvaliteetse ja kauakestva lõpptulemuse ning ühtlase ja kauni välimuse aastateks. Ja seejuures ei olegi immutus iga puidu puhul vajalik. Näiteks välisvoodri puhul kasutatakse peamiselt kuuske, mille rakud kuivades sulguvad ja muudavad puidu bioloogiliselt vastupidavamaks. Nii ei vaja kuusk eelnevat immutamist puidukaitsevahendiga, vaid tööstuslikul värvimisel kaetakse voodrilauad esimese kihina kohe kruntvärviga, mis sisaldab sine ja hallituse vastaseid toimeaineid.

Tööstuslikult värvitud voodrilaua tootmine toimub siseruumides, kus on loodud selleks vajalik tolmuvaba, ühtlase temperatuuri ja õhuniiskusega keskkond. Viimistlusvahendid kantakse puidu pinnale täpselt värvitootja poolt ette antud juhiste järgi, et garanteerida ettenähtud tulemus.

Värvitooni valikul tasub eelistada pastelsemaid toone

Kõige keerulisem on kliendi jaoks harilikult õige värvitooni valik. Siin peab arvestama, et värvikaardil olev toon erineb vähemal või suuremal määral alati lõpptulemusest, sest värvikaart on siiski paberile trükitud trükivärv, mis välitingimustes puidul võib tunduda teistsuguse läikusastme ja valguse murdumise omadustega. Soovides saada 100% täpset tooni, tuleks paluda tarnijalt näidiseid päris puidul.

Risk värvikaardist erineva tooni saamisel on suurem, kui valitud värvitoon ei ole värvitootja, näiteks Teknose või Tikkurila kataloogist. Samuti näeb sama toon erinev välja silehööveldatud ja saepinnalisel voodrilaual, sest siledam laud ei ima värvi niimoodi sisse nagu saepinnaline, jättes selle tooni heledamaks. Kuna värvi kantakse puidupinnale kahekordselt, on võimalik tellida ühe kihi pinnavärviga viimistletud materjal ning teine kiht valida vastavalt oma maitsele hiljem kas veidi heledam või tumedam.

Lisaks niiskusele on välisfassaadi vaenlaseks ka UV-kiirgus, mille tõttu on oluline valitud värvitooni intensiivsus. Mida erksam või tumedam on värvitoon, seda paremini neelab fassaad päikesevalgust ning seda enam kahjustab suur temperatuurierinevus fassaadi. Kõige praktilisem on valida värvikaardilt pastelsemad ja neutraalsemad värvitoonid, mille vastupidavust UV-kiirgusele on testitud ja heaks kiidetud.

Välisvoodrilauda saab tellida erineva töötlusastmega. Kui soovite lõppviimistlusega toodet, tuleb tellida krunditud ja kaks korda pinnavärviga kaetud voodrilaud, millel tuleb peale paigaldamist katta vaid kinnitusvahendite pead ja lõigatud otsad tellimusega kaasa antava parandusvärviga. Kui tahaksite fassaadi pärast paigaldamist üle värvida, tellige krunditud ja üks kord värvitud voodrilaud. Pärast paigaldamist tuleb ülevärvimine teostada läbipaistva ehk lasuurvärvi puhul koheselt ja katva värvi puhul hiljemalt kahe aasta pärast.

Decowood tootevalikusse kuuluvad immutatud, krunditud, värvitud, peitsitud ja õlitatud välisvoodrilauad, samuti immutatud puit, terrassilauad ning saunamaterjalid. Kuna värvitud välisvoodrilaud ei ole pakendatud termokahaneva kilega, tuleks vältida originaalpakendi avamist transpordi käigus. Värvitud voodrilaua mahalaadimisel ehitusobjektil tuleks kasutada kahveltõstukit või kraanat, sest käsitsi transpordivahendile ja transpordivahendilt laudist laadides on risk värvipinna kahjustamisele äärmiselt suur.

© 2023 Decowood